Izolácia plochej strechy - možnosti

V tomto článku sú predstavené možnosti izolácie plochej strechy na dome z 80. rokov, vrátane argumentov a odporúčaní na správny výber technického riešenia.

Návrat na blog

Zateplenie plochej strechy na staršom dome

Izolácia plochej strechy - možnosti

Ilustračný obrázok generovaný pomocou AI.

Na Slovensku sú veľmi rozšírené rodinné domy známe ako „socialistická kocka“ z 80. rokov, ktoré potrebujú znižovať svoju energetickú náročnosť. Rozhodovanie o tepelnej izolácii plochej strechy si zaslúži pozornosť. S ohľadom na skutočnosť, že strecha týchto domov nebola tepelne izolovaná (okrem škváry či dosiek Izomin) a bola pokrytá krytinou z asfaltových pásov, budú predstavené tri možnosti na zaizolovanie tejto strechy, pričom každá z nich má svoje výhody a nevýhody.

I. možnosť: Nevhodné zateplenie zospodu s použitím sadrokartónu

Prvá možnosť spočíva v prilepení hrubšieho polystyrénu na strop v interiéri, ktorý je následne prekrytý sadrokartónom, alebo sa omietne. Tento spôsob sa udomácnil medzi niektorými kutilmi kvôli jeho jednoduchosti a nízkym počiatočným nákladom. Avšak, toto riešenie je z technického hľadiska nevhodné.

Hlavným problémom je vznik rosného bodu a kondenzácie v izolácii. Vlhkosť sa hromadí v interiérii, čo vedie k poškodeniu omietok, nezdravému vnútornému prostrediu a vzniku plesní. Vlhké zateplenie stráca svoju účinnosť a zvyšuje sa riziko dlhodobých škôd.

II. možnosť: Izolácia zvrchu polystyrénom

Druhá možnosť zahŕňa aplikáciu polystyrénu priamo na asfaltové pásy. Na tento povrch sa následne položia OSB dosky, na ktoré sa aplikujú nové asfaltové pásy. Plechové zakrytie pridáva ochranu pred poveternostnými vplyvmi a predlžuje životnosť strechy.

Toto riešenie eliminuje mnohé problémy spojené s vnútornou izoláciou, avšak životnosť polystyrénu a jeho odolnosť voči vlhkosti sú limitujúce faktory.

III. možnosť: PIR izolácia s PVC hydroizolačnou fóliou

Tretia možnosť, ktorá sa považuje za najvhodnejšiu, zahŕňa použitie PIR dosiek ako tepelnej izolácie. Na tieto dosky sa aplikuje geotextília a PVC hydroizolačná fólia, ktorá zabezpečuje ochranu pred vlhkosťou a zatečením. PIR dosky majú vynikajúce izolačné vlastnosti a dlhú životnosť.

Tento systém ponúka vysokú efektivitu a minimálne riziko kondenzácie, čím zabezpečuje optimálnu ochranu strechy.

Porovnanie možností

Poradové číslo Možnosť Výhody Nevýhody
I. Izolácia zospodu (polystyrén + sadrokartón) Jednoduchá realizácia, nízke počiatočné náklady Riziko kondenzácie, poškodenie konštrukcie, krátka životnosť
II. Izolácia zvrchu (polystyrén + OSB + asfaltové pásy + plech) Lepšia ochrana pred vlhkosťou, vyššia odolnosť Obmedzená životnosť polystyrénu, vyššie náklady
III. PIR izolácia + hydroizolačná fólia Vysoká efektivita, dlhá životnosť, minimálne riziko kondenzácie Optimálne náklady

Na základe porovnania je zrejmé, že tretia možnosť ponúka najlepšiu kombináciu dlhodobej ochrany, efektivity a minimálneho rizika. Investícia do kvalitnej izolácie sa z dlhodobého hľadiska vždy oplatí. Preto sa odporúča zveriť realizáciu odborníkom, ktorí zabezpečia profesionálne prevedenie a maximálnu funkčnosť strechy.

Publikované: 16.11.2024
Autor: Marek Nepela

Použité zdroje: Pokrývačské pravidlá CSS, STN 73 1901 Navrhovanie striech

StrechoStav | Kde robíme | Produkty | Cena strechy | O nás | Kontakt | Hlavná mapa stránky
Copyright 2021. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky